ABD Meclisi Ukrayna’ya, İsrail’e ve Tayvan’a dolar yardımını onayladı

Geçen yılın Eylül ayından itibaren oylamaya giden yol uzun ve dolambaçlı olsa bile, ezici çoğunlukla iki partili oylama (311’e 112) hiçbir zaman şüpheye yer bırakmadı.

Tasarı, İsrail’e 26,4 milyar dolar, Tayvan ve diğer Asyalı müttefiklere ise 8,1 milyar dolar askeri yardımın da dahil olduğu 95 milyar dolarlık dört parçalı bir paketten oluşuyor. Paketteki başka bir yasa tasarısı da Rusya hükümetinin ABD’deki resmi varlıklarına el konulmasına izin veriyor ve sosyal medya uygulaması TikTok’un ABD faaliyetlerini Çinli sahiplerinden elden çıkarmasını aksi takdirde bir yasakla karşı karşıya kalmasını gerektiriyor.

Şimdi Şubat ayında Rusya’nın varlıklarına el konulması ve Tiktok’un elden çıkarılması dili olmadan çok benzer bir paketi kabul eden Senato’ya gidiyor. Ukrayna’ya yardıma karşı olanların geçişi geciktirmeye çalışmaları beklenirken, Şubat ayında yapılan Senato oylamasında 70 destekçi vardı.

ABD Başkanı Joe Biden, tasarı Kongre’de onaylandıktan sonra imzalayacağının sinyalini verdi. Bu, Cumhuriyetçilerin Eylül ayı sonlarında, dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin (R-Calif.) geçici harcama tasarısından 6 milyar dolarlık daha küçük bir Ukrayna yardım paketini çıkarıp , geçişini Beyaz Saray’a bağlamayı seçmesiyle başlattığı kavgaya son verecekti. ve Demokratlar sınır güvenliği değişikliklerini kabul ediyor.

Birkaç aylık bir aradan sonra , Cumhuriyetçi Senatör James Lankford (R-Okla.) ve Demokrat Senatör Chris Murphy (D-Conn.), Ukrayna yardımı ve sınır güvenliği konusunda iki partili bir anlaşma müzakere etmeye çalıştı ancak anlaşmanın bozulduğunu gördü. GOP başkan adayı Donald Trump, tasarıyı onaylamadığını sosyal medyada yayınlayarak Senato Cumhuriyetçilerinin buna karşı çıkmasına neden oldu.

Ukrayna, İsrail ve Tayvan yardımını finanse eden Senato tasarısı, Cumhuriyetçiler tarafından aylarca dokunulmadan kaldı; ta ki İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e saldırısına kadar, İsrail yardımının tekrar yüksek vitese geçirilmesi çabaları başladı.

Ukrayna yardımına ilişkin eylemi erteleyen Temsilciler Meclisi Sözcüsü Mike Johnson (R-La.), Çarşamba günü rotayı tersine çevirerek , “Amerikalı oğlanlardansa Ukrayna’ya kurşun göndermeyi tercih ederim” dedi.

Kendi partisi içindeki, paketin sınırlara müdahale edilmeden iletilmesine karşı çıkan aşırı göçmenlik yanlılarını atlatmak için Johnson, hem paketin Meclis’e sunulması hem de kabul edilmesi için Demokratlara yöneldi.

Onlarla çalışma seçiminin konuşmacı üzerinde büyük etkileri olabilir. Cuma günü yeni paket tasarısını ilerletmek için yapılan oylamanın ardından, Temsilci Marjorie Taylor Greene (R-Ga.), Johnson’ın yasa tasarısını onaylayıp onaylamadığına ilişkin oylama çağrısı için başka bir üye olan Temsilci Paul Gosar’ın (R-Ariz.) desteğini aldı. konuşmacı koltuğunda kalmalıdır. Temsilci Thomas Massie (R-Ky.) ile birlikte Greene’in grubu, bir oylama gelmesi ve hiçbir Demokratın Johnson’ı desteklememesi durumunda Johnson’ı görevden alacak rakamlara sahip.

Savaş alanında Ukraynalı yetkililer, Rus saldırganların avantaj elde etmesi nedeniyle son kayıplardan Kongre’nin gecikmesini sorumlu tuttu. Şubat ayında Ukrayna, Avdiivka adlı uzun süredir elinde bulunan doğu karakolunu kaybetti ; bu gelişme Beyaz Saray’ın doğrudan topçu kıtlığından kaynaklandığını öne sürdü. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’ye göre Kiev, hava savunma füzeleri bittiğinde büyük bir elektrik santralini kaybetti .

Demokratlar, gecikmenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de cesaret vermiş olabileceğini söylüyor. Batı’nın dikkatinin Gazze’de İsrail ile Hamas arasındaki savaşa çekilmesiyle Putin, Ukrayna’ya yönelik insansız hava aracı ve füze saldırılarının temposunu artırmayı başardı.

Temsilci Steny Hoyer (D-Md.), nihai paketin aslında Senato’nun Şubat ayında gönderdiği paketle aynı olduğunu ve orada 70 oy desteği olduğunu söyledi.

Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu konuyu hemen ele almadığımız için üzgünüm çünkü uluslararası topluma bu ülkenin özgürlüğü savunma konusundaki kararlılığı hakkında karışık bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir