Akkuyu’nun maliyetinde 5 milyar dolarlık artış

Geçtiğimiz yıl eylül ayında Rusya Dev­let Başkanı Vladimir Putin’in Nizhny Novgorod Oblastı’nda Rus bilim ada­yı gençlerle yaptığı toplantı­da geçen konulardan biri de Akkuyu Nükleer Santrali’ydi. Rus nükleer gücünün üretim merkezi olarak bilinen, 90 bin nüfuslu kapalı şehir Sa­rov’da düzenlenen toplantı­da konuşan Vladimir Putin’e Akkuyu’daki santralin mali­yeti soruldu.

Putin, Akkuyu Nükleer Santrali için “Tür­kiye’de ne kadardı, 17 milyar dolar mı?” sorusuna soruyla yanıt vermiş ve topu Rus Dev­let Atom Enerjisi Şirketi (Ro­satom) Genel Müdürü Alexei Likhachev’e atmıştı. Rus yö­neticinin Putin’e yanıtı: “Ha­yır, Türkiye’de maliyet 23-24 milyar dolar olacak.” Putin’in 17 milyar dolar sandığı, Genel Müdür Likhachev’in 23-24 milyar dolar olarak belirtti­ği Akkuyu Nükleer Güç Sant­rali’nin de fark neredeyse 6-7 milyar dolardı.

HER YIL FİYAT ARTIYOR

Oysa, Rosatom fiyatlama­yı geçmiş dönemde 20 milyar dolar olarak belirlemişti. Hat­ta Akkuyu Santrali’nin resmi sitesinde de projenin 20 mil­yar dolara yapılacağı belirti­liyordu. Rus devinin CEO’su fiyatı, resmi siteden 3-4 mil­yar dolar fazla söylemişti. Bu fiyat, 1 yıl arayla ifade edilmi­şi. Ancak geçen hafta projenin güncel maliyeti yeniden gün­cellendi.

Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre, Moskova’da düzen­lenen Rusya Bilim ve Eğitim Konseyi toplantısında konu­şan Alexei Likhachev fiyatı yeniden düzenleyerek “24-25 milyar dolar” olarak belirt­ti. Yani fiyatlama 1.5 yıl aray­la 1 milyar dolar, 2.5 yıl arayla da 4-5 milyar dolar artmış gö­rünüyordu. Alexei Likhachev ayrıca “Akkuyu’nun inşaatı şu anda Rostaom’un kendisinin finanse ettiğini, Türkiye’den finansmanın henüz başlama­dığını” ifade ediyordu. Bunun ise nasıl olacağı şimdilik bilin­miyor. Ancak artan maliyetin, Türkiye’nin yapacağı finans­manı da artıracağı kesin.

AKKUYU’DAN GELEN PARAYLA SİNOP’U FONLAMAYI PLANLIYOR

Rosatom, Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’yu Mersin’de inşa ediyor. Her biri 1.200 MW kapasite­li VVER-1200 tipi gelişmiş Rus reaktörlerine sahip ola­cak 4 güç ünitesinin tamamı devreye alındıktan santralde yılda yaklaşık 35 milyar ki­lovatsaat elektrik üretilecek ve böylece Türkiye’nin top­lam elektrik ihtiyacının yüz­de 10’u karşılanacak. Nük­leer santralin fiziki açılışı­nın bu yıl içinde yapılması planlanıyor. Daha önce Tür­kiye’nin Sinop ve Trakya’da iki nükleer santral daha in­şa etme projelerini değer­lendirdiği bildirilmişti. Bu­rada da Rus Rosatom’un adı sıklıkla geçiyor.

Geçen yıl Rus devlet televizyonu Per­vıy Kanal’a konuşan Rosa­tom Genel Müdürü Alexei Likhachev, burada da ilginç bir açıklamada bulunmuştu. Rosatom’un Sinop’taki nük­leer santral projesine ilişkin teklifini ve potansiyel proje­nin finans modeline değinen Likhachev, Akkuyu NGS’de üretilen elektriğin satışın­dan iyi bir ciro bekledikleri­ni ve bu yönde bir karar alın­ması halinde bu kaynağı yeni santralin inşasında kullana­bileceklerini söyledi.

Özetle; Akkuyu’nun fiyatını Putin 17 milyar dolar sanıyor. Akkuyu santralinin resmi si­tesinde 20 milyar dolar olarak belirleniyor. Akkuyu santralini yapan Rosatom’a göre ise mali­yet 1.5 yılda en az 1 milyar dolar artmış görünüyor. Aradaki far­ka bakarsak artış neredeyse 4-5 milyar dolar arasında.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir